Strzelcy w Uniecku, powstali 6 czerwca 2018 r. Pomysłodawcą i założycielem, został były żołnierz zawodowy Żandarmerii Wojskowej i weteran misji poza granicami państwa - st.chor.sztab.rez Artur Zybała, który większość swego życia poświęcił służbie w Wojsku Polskim, w którym zyskał dość spore doświadczenie zawodowe i specjalistyczne.
Na początku, organizacja ta skupiała w swych szeregach zaledwie kilka osób, większość nieumundurowana, bez sprzętu, bez lokum i tak naprawdę - w niepewności, czy ten sposób spędzania przez młodzież szkolną wolnego czasu, sprawdzi się w środowisku wiejskim.
Czas jednak zrobił swoje. Już po miesiącu, przyznano organizacji status Plutonu Strzeleckiego Unieck, który składał się z ponad dziesięciu osób. Rozpoczęły się pierwsze zajęcia z musztry, szkolenia strzeleckie, taktyczne i inne. Strzelcy pokazywali się na zewnątrz swej miejscowości, pełniąc waty honorowe przy grobach, pomnikach, uczestnicząc w wielu uroczystościach lokalnych i państwowych na terenie gminy i powiatu. Ówczesny Wójt Gminy Raciąż, przyznał grant na zakup potrzebnego sprzętu osobistego Strzelca, w postaci: plecaków, chlebaków, karimat, pałatek wojskowych z omasztowaniem, latarek, szalo kominiarek - co pozwoliło Strzelcom wyruszyć w teren, spać pod pałatkami i prowadzić survivalowe życie, połączone z niespodziankami i wyzwaniami losu.
W roku 2019 u Strzelców nastąpił przełom. Za dotychczasowe osiągnięcia z dziedziny szkoleniowej, szerzenia lokalnego patriotyzmu oraz pomocy innym - z dniem 22 stycznia przełożeni nadali dotychczasowemu Plutonowi, rangę i miano Jednostki Strzeleckiej, za patrona - Powstańców Styczniowych roku 1863 oraz nie bez kozery, numer identyfikacyjny Jednostki 1863. To ogromne wyróżnienie utożsamiać się z uczestnikami największego i najdłuższego zrywu narodowościowego tym bardziej, że w Uniecku w dniu 28 stycznia 1863 r. doszło do udokumentowanej potyczki pomiędzy powstańcami a żołnierzami carskiej Rosji. Przypomina nam o tamtych wydarzeniach grób i pomnik Powstańców Styczniowych na unieckim cmentarzu, nad którym patronat objęła właśnie ta Jednostka Strzelecka.
Duża liczebność Strzelców - dorosłych i młodzieży, pozwoliła na stworzenie struktury organizacyjnej zbliżonej do wojska. Począwszy od główno dowodzącego Komendanta, poprzez Szefa Sztabu, sztab i jego zastępców, a skończywszy na drużynach liczących ogółem 37 Strzelców. By usprawnić funkcjonowanie tej organizacji, podzielono wśród dorosłych obowiązki tworząc pion: dowódczy, logistyczny, wychowawczy, zaopatrzenia i szkoleniowy. Rozpoczęto kierowanie osób pełnoletnich na kursy specjalistyczne i szkoleniowe, zintensyfikowano wśród młodzieży szkolenia specjalistyczne z zakresu taktyki czerwonej, zielonej, czarnej i innych pod czujnym okiem zawodowych instruktorów i funkcjonariuszy służb mundurowych - a wszystko po to, by inwestować w rozwój i zainteresowania młodzieży jak i dorosłych pasjonatów.
Druga połowa roku to działalność JS na terenie ościennych gmin, powiatów i całego terenu RP. Poprzez obecność Strzelców w różnych rejonach kraju, przyczyniła się ona do stworzenia nowych i podległych Jednostce komponentów. To Plutony Strzeleckie założone w miejscowościach: Mystkowo, Glinojeck, Hel i Lesko oraz Pluton Specjalny Strzelców złożony z byłych i nadal służących funkcjonariuszy służb mundurowych resortów MON i MSWiA - w Gdyni.
Działanie kadry JS 1863 na rzecz młodego pokolenia - przyczyniło się od września 2019 r. do większej motywacji młodych ludzi, by swą przyszłość wiązać z mundurem. To ten „narybek”, jako pierwszy zapoczątkował kontynuację nauki w klasach lub liceach o profilu wojskowym. Posiadając nabyte w Jednostce Strzeleckiej umiejętności podejmowania decyzji, dyscypliny i hartu ducha - sprawiły u nich pewność siebie oraz odwagę w dalszym toku ich szkoleń np. wykonywanie bojowych skoków spadochronowych.
Celem działania JS 1863 Unieck jest rozwój i popularyzacja strzelectwa poprzez: