Jazz w kreskówkach
Zapraszamy na niezwykłe zajęcia łączące w sobie jazz i kreskówki. Już w piątek 20 września o godz. 10:00 w sali widowiskowej Miejskie Centrum Kultury Raciąż odbędą się bezpłatne warsztaty edukacyjno-multimedialne dla dzieci i rodziców "Jazz w kreskówkach", które poprowadzi Andrzej Winiszewski.
Jazz w Kreskówkach
Spotkanie z dziecięcym kreskówkami to zajęcia multimedialne (pokaz filmowy) dla rodziców i dziećmi. Wybrane krótkie filmy i fragmenty kreskówek, układają się w zabawną, opowiedzianą językiem dziecka i czarno-białymi ruchomymi obrazami, historię muzyki i jej elementów, muzycznego instrumentarium, tańca i jazzu z komentarzami osoby prowadzącej. Ten alternatywny sposób na muzyczną, jazzową edukację, wprost nawiązuje do czasów powstania muzyki rozrywkowej jako wczesnej historii jazzu początku XX w. Postacie kreskówkowych opowieści grają na instrumentach, tańczą, wykonują piosenki bawiąc się muzyczną materią, pokazując w rubaszny sposób rolę muzyki jazzowej w początku dwudziestowiecznej kultury muzycznej.
Nieco historii
Pierwsze krótkie filmy dla dzieci zaczęły powstawać już pod koniec lat 20. XX wieku. Twórcy animatorzy tacy jak Walt Disney, Max Fleischer czy Allen Rose bardzo szybko odpowiedzieli na zapotrzebowanie najmłodszej widowni w dobie tworzącej się dźwiękowej kinematografii. Udźwiękowienie ruchomych obrazów w połowie lat 20. dało przy okazji ogromną szansę na wykorzystanie muzyki jako doskonałej ilustracji, dzięki czemu na ekrany trafiała także muzyka. Jej brzmienie, instrumentacja i aranżacja doskonale oddają wykonawczy charakter sztuki muzycznej I połowy XX wieku. Niekiedy w warstwie wizualnej pojawiają się także znani i lubiani artyści z epoki, m.in.: Louis Armstrong, Ella Fitzgerald czy Cab Calloway wchodzą w rolę bajkowych postaci, czasem także grają samych siebie. Zachowane odcinki poszczególnych serii są także istotnym śladem w historii światowego kina, w którym na przełomie dekad lat 30/40 pojawiają się, pamiętane do dziś postacie: Mickey Mouse, Betty Boop, Bimbo i Crazy Kat.
Dzisiejsza recepcja
Mimo że od czasu pierwszych realizacji i premierowych pokazów czarno-białych kreskówek i animacji minęło już blisko 100 lat, do dziś jednak są pamiętane, przypominane a czasem cytowane we współczesnej kulturze filmowej. Stare kreskówki dla dzieci i wywodzące się z nich postacie, odnalazły swoje miejsce na współczesnej scenie i ekranie, przeżywając swój renesans. W nowych, filmowych ekranizacjach pojawiają się ponownie (Betty Boop). Jako dość szczególna twórczość adresowana do najmłodszych mają one swoją charakterystyczną poetykę i często znakomicie współgrają z muzyką jazzową improwizowaną na żywo. Połączenie żywej muzyki jako ilustracji dawnych krótkometrażówek z ich prezentacją na dużym ekranie, zabiera najmłodszych w daleką przeszłość, przy okazji realizując niezwykle cenną i potrzebną misję edukacyjną.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!